Finnish Verb Conjugator - syödä

Top searches: mennä aueta olla tehdä lukea juoda kokeilla työskennellä opettaa tavata käydä kirjoittaa tietää tulla syödä 

*Input the verb in basic or conjugated form. Help?
basic form conjugated form either
Finnish verb (ä, ö)
Auto-suggest verb while typing (basic form)

syödä

Indicative
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
syönen syö
syötet
syöei
syömmeemme
syötteette
syöväteivät
olen syönyten ole syönyt
oletet
onei
olemme syöneetemme ole syöneet
oletteette
ovateivät
Passive
syödäänei syödä
on syötyei ole syöty
  Pers Imperfect Pluperfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
söinen syönyt
söitet
söiei
söimmeemme syöneet
söitteette
söiväteivät
olin syönyten ollut syönyt
olitet
oliei
olimme syöneetemme olleet syöneet
olitteette
olivateivät
Passive
syötiinei syöty
oli syötyei ollut syöty
Imperative
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
--
syöälä syö
syököönälköön syökö
syökäämmeälkäämme
syökääälkää
syököötälkööt
--
--
olkoon syönytälköön olko syönyt
--
--
olkoot syöneetälkööt olko syöneet
Passive
syötäköönälköön syötäkö
olkoon syötyälköön olko syöty
Conditional
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
söisinen söisi
söisitet
söisiei
söisimmeemme
söisitteette
söisiväteivät
olisin syönyten olisi syönyt
olisitet
olisiei
olisimme syöneetemme olisi syöneet
olisitteette
olisivateivät
Passive
syötäisiinei syötäisi
oltaisiin syötyei olisi syöty
Potential
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
syönenen syöne
syönetet
syöneeei
syönemmeemme
syönetteette
syöneväteivät
lienen syönyten liene syönyt
lienetet
lieneeei
lienemme syöneetemme liene syöneet
lienetteette
lieneväteivät
Passive
syötäneenei syötäne
lienee syötyei liene syöty
Infinitives
 
1st Inf. Short Long
  syödä syödäkseni, syödäksesi, syödäkseen
syödäksemme, syödäksenne, syödäkseen
 
2nd Inf. Inessive Active Inessive Passive Instructive
  syödessä syötäessä syöden
 
3rd Inf. Illative Inessive Elative Adessive Abessive Instructive
  syömään syömässä syömästä syömällä syömättä syömän
 
4th Inf.  
  syöminen
Participles
  Present Perfect
Active syövä syönyt (syönee-, syöneet)
Passive syötävä syöty
Agent participle syömä
Neg. adjective syömätön

Page generated in 0.014 sec.

Copyright © 2007-2017 www.artemira.eu.
All rights reserved.
This utility is provided "as is", without any warranties.
The author cannot be held responsible for any mistakes it may contain.