Finnish Verb Conjugator - haluta

Top searches: mennä tehdä aueta olla kokeilla juoda tavata lukea työskennellä käydä opettaa tietää kirjoittaa tulla syödä 

*Input the verb in basic or conjugated form. Help?
basic form conjugated form either
Finnish verb (ä, ö)
Auto-suggest verb while typing (basic form)

haluta

Indicative
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
haluanen halua
haluatet
haluaaei
haluammeemme
haluatteette
haluavateivät
olen halunnuten ole halunnut
oletet
onei
olemme halunneetemme ole halunneet
oletteette
ovateivät
Passive
halutaanei haluta
on haluttuei ole haluttu
  Pers Imperfect Pluperfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
halusinen halunnut
halusitet
halusiei
halusimmeemme halunneet
halusitteette
halusivateivät
olin halunnuten ollut halunnut
olitet
oliei
olimme halunneetemme olleet halunneet
olitteette
olivateivät
Passive
haluttiinei haluttu
oli haluttuei ollut haluttu
Imperative
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
--
haluaälä halua
halutkoonälköön halutko
halutkaammeälkäämme
halutkaaälkää
halutkootälkööt
--
--
olkoon halunnutälköön olko halunnut
--
--
olkoot halunneetälkööt olko halunneet
Passive
haluttakoonälköön haluttako
olkoon haluttuälköön olko haluttu
Conditional
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
haluaisinen haluaisi
haluaisitet
haluaisiei
haluaisimmeemme
haluaisitteette
haluaisivateivät
olisin halunnuten olisi halunnut
olisitet
olisiei
olisimme halunneetemme olisi halunneet
olisitteette
olisivateivät
Passive
haluttaisiinei haluttaisi
oltaisiin haluttuei olisi haluttu
Potential
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
halunnenen halunne
halunnetet
halunneeei
halunnemmeemme
halunnetteette
halunnevateivät
lienen halunnuten liene halunnut
lienetet
lieneeei
lienemme halunneetemme liene halunneet
lienetteette
lieneväteivät
Passive
haluttaneenei haluttane
lienee haluttuei liene haluttu
Infinitives
 
1st Inf. Short Long
  haluta halutakseni, halutaksesi, halutakseen
halutaksemme, halutaksenne, halutakseen
 
2nd Inf. Inessive Active Inessive Passive Instructive
  halutessa haluttaessa haluten
 
3rd Inf. Illative Inessive Elative Adessive Abessive Instructive
  haluamaan haluamassa haluamasta haluamalla haluamatta haluaman
 
4th Inf.  
  haluaminen
Participles
  Present Perfect
Active haluava halunnut (halunnee-, halunneet)
Passive haluttava haluttu
Agent participle haluama
Neg. adjective haluamaton

Page generated in 0.311 sec.

Copyright © 2007-2017 www.artemira.eu.
All rights reserved.
This utility is provided "as is", without any warranties.
The author cannot be held responsible for any mistakes it may contain.