Finnish Verb Conjugator - kokeilla

Top searches: mennä aueta olla tehdä lukea juoda kokeilla työskennellä opettaa tavata käydä kirjoittaa tietää tulla syödä 

*Input the verb in basic or conjugated form. Help?
basic form conjugated form either
Finnish verb (ä, ö)
Auto-suggest verb while typing (basic form)

kokeilla

Indicative
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
kokeilenen kokeile
kokeiletet
kokeileeei
kokeilemmeemme
kokeiletteette
kokeilevateivät
olen kokeilluten ole kokeillut
oletet
onei
olemme kokeilleetemme ole kokeilleet
oletteette
ovateivät
Passive
kokeillaanei kokeilla
on kokeiltuei ole kokeiltu
  Pers Imperfect Pluperfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
kokeilinen kokeillut
kokeilitet
kokeiliei
kokeilimmeemme kokeilleet
kokeilitteette
kokeilivateivät
olin kokeilluten ollut kokeillut
olitet
oliei
olimme kokeilleetemme olleet kokeilleet
olitteette
olivateivät
Passive
kokeiltiinei kokeiltu
oli kokeiltuei ollut kokeiltu
Imperative
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
--
kokeileälä kokeile
kokeilkoonälköön kokeilko
kokeilkaammeälkäämme
kokeilkaaälkää
kokeilkootälkööt
--
--
olkoon kokeillutälköön olko kokeillut
--
--
olkoot kokeilleetälkööt olko kokeilleet
Passive
kokeiltakoonälköön kokeiltako
olkoon kokeiltuälköön olko kokeiltu
Conditional
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
kokeilisinen kokeilisi
kokeilisitet
kokeilisiei
kokeilisimmeemme
kokeilisitteette
kokeilisivateivät
olisin kokeilluten olisi kokeillut
olisitet
olisiei
olisimme kokeilleetemme olisi kokeilleet
olisitteette
olisivateivät
Passive
kokeiltaisiinei kokeiltaisi
oltaisiin kokeiltuei olisi kokeiltu
Potential
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
kokeillenen kokeille
kokeilletet
kokeilleeei
kokeillemmeemme
kokeilletteette
kokeillevateivät
lienen kokeilluten liene kokeillut
lienetet
lieneeei
lienemme kokeilleetemme liene kokeilleet
lienetteette
lieneväteivät
Passive
kokeiltaneenei kokeiltane
lienee kokeiltuei liene kokeiltu
Infinitives
 
1st Inf. Short Long
  kokeilla kokeillakseni, kokeillaksesi, kokeillakseen
kokeillaksemme, kokeillaksenne, kokeillakseen
 
2nd Inf. Inessive Active Inessive Passive Instructive
  kokeillessa kokeiltaessa kokeillen
 
3rd Inf. Illative Inessive Elative Adessive Abessive Instructive
  kokeilemaan kokeilemassa kokeilemasta kokeilemalla kokeilematta kokeileman
 
4th Inf.  
  kokeileminen
Participles
  Present Perfect
Active kokeileva kokeillut (kokeillee-, kokeilleet)
Passive kokeiltava kokeiltu
Agent participle kokeilema
Neg. adjective kokeilematon

Page generated in 0.309 sec.

Copyright © 2007-2017 www.artemira.eu.
All rights reserved.
This utility is provided "as is", without any warranties.
The author cannot be held responsible for any mistakes it may contain.