Finnish Verb Conjugator - juoda

Top searches: mennä tehdä aueta olla juoda kokeilla lukea tavata käydä opettaa tietää työskennellä kirjoittaa tulla haluta 

*Input the verb in basic or conjugated form. Help?
basic form conjugated form either
Finnish verb (ä, ö)
Auto-suggest verb while typing (basic form)

juoda

Indicative
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
juonen juo
juotet
juoei
juommeemme
juotteette
juovateivät
olen juonuten ole juonut
oletet
onei
olemme juoneetemme ole juoneet
oletteette
ovateivät
Passive
juodaanei juoda
on juotuei ole juotu
  Pers Imperfect Pluperfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
joinen juonut
joitet
joiei
joimmeemme juoneet
joitteette
joivateivät
olin juonuten ollut juonut
olitet
oliei
olimme juoneetemme olleet juoneet
olitteette
olivateivät
Passive
juotiinei juotu
oli juotuei ollut juotu
Imperative
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
--
juoälä juo
juokoonälköön juoko
juokaammeälkäämme
juokaaälkää
juokootälkööt
--
--
olkoon juonutälköön olko juonut
--
--
olkoot juoneetälkööt olko juoneet
Passive
juotakoonälköön juotako
olkoon juotuälköön olko juotu
Conditional
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
joisinen joisi
joisitet
joisiei
joisimmeemme
joisitteette
joisivateivät
olisin juonuten olisi juonut
olisitet
olisiei
olisimme juoneetemme olisi juoneet
olisitteette
olisivateivät
Passive
juotaisiinei juotaisi
oltaisiin juotuei olisi juotu
Potential
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
juonenen juone
juonetet
juoneeei
juonemmeemme
juonetteette
juonevateivät
lienen juonuten liene juonut
lienetet
lieneeei
lienemme juoneetemme liene juoneet
lienetteette
lieneväteivät
Passive
juotaneenei juotane
lienee juotuei liene juotu
Infinitives
 
1st Inf. Short Long
  juoda juodakseni, juodaksesi, juodakseen
juodaksemme, juodaksenne, juodakseen
 
2nd Inf. Inessive Active Inessive Passive Instructive
  juodessa juotaessa juoden
 
3rd Inf. Illative Inessive Elative Adessive Abessive Instructive
  juomaan juomassa juomasta juomalla juomatta juoman
 
4th Inf.  
  juominen
Participles
  Present Perfect
Active juova juonut (juonee-, juoneet)
Passive juotava juotu
Agent participle juoma
Neg. adjective juomaton

Page generated in 0.128 sec.

Copyright © 2007-2017 www.artemira.eu.
All rights reserved.
This utility is provided "as is", without any warranties.
The author cannot be held responsible for any mistakes it may contain.