Finnish Verb Conjugator - mennä

Top searches: mennä aueta olla tehdä lukea juoda kokeilla työskennellä opettaa tavata käydä kirjoittaa tietää tulla syödä 

*Input the verb in basic or conjugated form. Help?
basic form conjugated form either
Finnish verb (ä, ö)
Auto-suggest verb while typing (basic form)

mennä

Indicative
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
menenen mene
menetet
meneeei
menemmeemme
menetteette
meneväteivät
olen mennyten ole mennyt
oletet
onei
olemme menneetemme ole menneet
oletteette
ovateivät
Passive
mennäänei mennä
on mentyei ole menty
  Pers Imperfect Pluperfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
meninen mennyt
menitet
meniei
menimmeemme menneet
menitteette
meniväteivät
olin mennyten ollut mennyt
olitet
oliei
olimme menneetemme olleet menneet
olitteette
olivateivät
Passive
mentiinei menty
oli mentyei ollut menty
Imperative
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
--
meneälä mene
menköönälköön menkö
menkäämmeälkäämme
menkääälkää
menköötälkööt
--
--
olkoon mennytälköön olko mennyt
--
--
olkoot menneetälkööt olko menneet
Passive
mentäköönälköön mentäkö
olkoon mentyälköön olko menty
Conditional
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
menisinen menisi
menisitet
menisiei
menisimmeemme
menisitteette
menisiväteivät
olisin mennyten olisi mennyt
olisitet
olisiei
olisimme menneetemme olisi menneet
olisitteette
olisivateivät
Passive
mentäisiinei mentäisi
oltaisiin mentyei olisi menty
Potential
  Pers Present Perfect
Active
minä
sinä
hän
me
te
he
mennenen menne
mennetet
menneeei
mennemmeemme
mennetteette
menneväteivät
lienen mennyten liene mennyt
lienetet
lieneeei
lienemme menneetemme liene menneet
lienetteette
lieneväteivät
Passive
mentäneenei mentäne
lienee mentyei liene menty
Infinitives
 
1st Inf. Short Long
  mennä mennäkseni, mennäksesi, mennäkseen
mennäksemme, mennäksenne, mennäkseen
 
2nd Inf. Inessive Active Inessive Passive Instructive
  mennessä mentäessä mennen
 
3rd Inf. Illative Inessive Elative Adessive Abessive Instructive
  menemään menemässä menemästä menemällä menemättä menemän
 
4th Inf.  
  meneminen
Participles
  Present Perfect
Active menevä mennyt (mennee-, menneet)
Passive mentävä menty
Agent participle menemä
Neg. adjective menemätön

Page generated in 0.077 sec.

Copyright © 2007-2017 www.artemira.eu.
All rights reserved.
This utility is provided "as is", without any warranties.
The author cannot be held responsible for any mistakes it may contain.